UA-2872864-5

BUDUJTE MIKROSTRÁNKU PRO PENÍZE:

Návod, jak zhodnotit počáteční investici

photo-3

Přemýšlíte o tom, jak vytvořit mikrostránku, která vám bude vydělávat peníze? Pak vás jistě potěším, protože zde uvedu hned několik způsobů, jak vydělávat na mikrostránkách:

Dobře si rozmyslete, jaký účel má mikrostránka plnit. Chcete prodávat a propagovat jeden ze svých produktů, přeprodávat služby někoho jiného, nebo inzerovat reklamu někomu jinému?

Ať už si níže vyberete jakýkoliv druh výdělku, vždy myslete na to, že stránka musí být správně vytvořená, graficky atraktivní a optimalizovaná nejen pro vyhledávače, ale i přívětivá a přehledná pro uživatele.

Zde jsou slíbené způsoby výdělku + doporučení z praxe:

1) Prodej vlastních, úzce zaměřených, produktů

Celá mikrostránka se věnuje jednomu tématu (např. infrasauny). Zde bych doporučil zaměřit se nejen na SEO, ale také na recenze a doporučení, vycházející z dotazů uživatelů internetu.

Podívejte se na nejčastější dotazy uživatelů, např. v nástroji Sklik:

picture1

Zaměřil bych se spíše na méně hledané výrazy, kde je menší konkurence a vyšší pravděpodobnost zobrazení stránek ve vyhledávači. Dotazy si můžete stáhnout do tabulky a seřadit dle ceny, hledanosti nebo dalších kritérií.

Například námi vytvořená mikrostránka: originalni-darky-pro-muze.net/ propaguje specifické produkty, které přinesou klientovi desítky objednávek ročně.

2) Prodej služeb

photo-4

Obdobně jako u produktů i zde můžete propagaovat úzce zaměřené služby, k čemuž obvykle použijete zajímavý grafický design, optimalizujete stránku na long tail výrazy a přidáte funkční prvky (např. výzvy k akci, vyplnění formuláře atd.).

My jsme vytvořili mikrostránku www.plastove-ploty.com/ na prodej specifického produktu. Díky našemu webu získá klient několik poptávek měsíčně, které se pohybují v řádu desítek tisíc korun.

3) Sběr e-mailů

Mikrostránka může také sloužit jako konverzní landing page. To znamená, že máte spuštěnou kampaň na propagaci nějaké služby, Nebo ji promujete pomocí affiliate programu (více se dočtete  níže) a potřebujete získat od návštěvníků e-mail kontakt pro následné oslovení a získání klienta.

Pro společnost Gepard Finance jsme vytvořili mikrostránku http://ziskathypoteku.gpf.cz/, díky které získá klient desítky e-mailových kontaktů měsíčně.

4) Prodej reklamy (AdSense, PR články, affiliate, reklamní prostory)

AdSense reklama

Zaregistrujte se do programu AdSense od Googlu. Jakmile je web schválen, zobrazí se na vašich stránkách reklama a provize získáte za prokliky.

Osobně tuto variantu spíše nedoporučuji, protože má zásadní nevýhodu: pro uživatele webu je reklama většinou obtěžujícím prvkem, nebo ji automaticky ignorují. Někteří návštěvníci využívají AdBlock a reklamu vůbec neuvidí. Míra výdělku je ale přímo úměrná množství prokliků, proto u malých webů nemá prakticky smysl.

Affiliate

Díky affiliate programu můžete propagovat cizí produkty/služby a získat provizi z prodeje.

Zaregistrujte se do některého z affiliate programů, jejichž seznam naleznete např. zde.

Vyberte si nějaký obor, kterému alespoň trochu rozumíte a dle daného tématu vytvořte stránky, které budou tuto oblast propagovat.

Můžete vytvořit magazín o zdravé výživě a propagovat například některý z affiliate programů pro zdraví rovnou v článcích a pomocí speciálního odkazu je poté zaznamenán váš podíl na prodeji. Jakmile je prodej potvrzen, získáte dohodnutou provizi.

Doporučuji např. vytvořit informačně hodnotný a přínosný e-ebookbook o zdravé výživě, který si lidé zdarma nachají poslat na e-mailovou adresu a vy je můžete později oslovit pomocí newsletteru a získat pro budoucí prodeje.

Prodej PR článků

Vytvořte tematický magazín (např. o módě a trendech), kde budete pravidelně publikovat články. Jakmile titul funguje alespoň 6 měsíců a přivádí pravidelné návštěvníky, můžete svůj web použít jako prostor pro publikaci článků jiných firem.

Díky PR článkům se dá zajistit poměrně solidní pravidelný příjem. Nevýhodou je delší doba rozjezdu a tím i potřeba počátečních investic bez okamžitého výdělku.

Můj tip: jakmile máte dostatečně vysokou návštěvnost v daném segmentu a nějakou historii (konkrétně alespoň 5 tisíc návštěv za měsíc po dobu minimálně půl roku, využijte publikování článků. Ty ale pro klienta raději napište sami, aby byla zachována kvalita webu. Reklama by také neměla být příliš okatá, aby vám zbytečně neodrazovala pravidelné návštěvníky – ideální je vytvořit  komerční sekci.

Můžete se také zaregistrovat do některého z questbloging systémů, nebo přímo oslovit daný web, kde budete snadněji získávat inzerenty.

Příkladem mikrostránky, kde prodáváme PR články i AdSense reklamu, je web: http://www.jakzacitpodnikani.cz/, který přínáší více jak 10 000 Kč ročně.

Prodej reklamních prostorů

Můžete nabízet prodej bannerů a odkazů. Platí se za počet zobrazení nebo prokliků u bannerů, počet měsíců zobrazeného odkazů, atd. Ceny by vždy měly vycházet z kvality nabízeného webu (návštěvnost v čase, hodnocení vyhledávači, míra opuštění, apod.)

Tato varianta je vhodná spíše pro větší magazínové nebo zpravodajské weby. Osobně se více kloním k systému, kdy je reklama součástí nějakého konkrétního doporučení (recenze produktu, jeho hodnocení a doporučení, spojené s odkazem).

5) Podpora SEO

Nemůžete se dostat do vyhledávačů na některá klíčová slova? Mikrostránky můžete využít jako landing pages na specifická klíčová slova. Mimo jiné také zvýšíte hodnotu a návštěvnost vašeho hlavního webu tím, že na něj budete odkazovat z vlastních mikrostránek.

Stalo se nám mnohokrát, že mikrostránky (které byly primárně vytvořené na SEO) zajistily solidní prodeje daného produktu nebo služby a staly se tak velmi výhodným prodejním kanálem.

6) Zpoplatnění obsahu a bonusových služeb

Pokud to s vaším webem myslíte vážně a máte v plánu psát odborně, často a vytvářet tak zajímavý obsah, můžete využít možnosti zpoplatnění obsahu.

Magazíny to mají nastaveno tak, že nabídnou určité části webu zdarma a rozsáhlejší články, návody nebo videa poskytují pouze zaregistrovaným členům za určitý poplatek, což je ideálním řešením pro informační weby.

Tuto možnost bych doporučil, až když máte vyšší návštěvnost a velmi nízkou míru opuštění jednotlivých článků. Není dobré soustředit magazín jen na SEO, je potřeba trendy tvořit a zaměřit se spíše na novinky v daném oboru, nejlépe být vždy informován jako první a co nejdříve na dané téma vytvořit obsah.

Existuje nespočet dalších způsobů výdělku pomocí webových stránek, toto jsou pouze ty nejzákladnější. Pokud chcete vydělávat na mikrostránkách, klonil bych se spíše ke kombinaci několika variant.

Jak vidíte, na mikrostránkách se dá určitě královsky vydělávat, stojí to však počáteční investice, úsilí a dlouhodobou práci. Pokud si myslíte, že vydělávat pomocí webu jde snadno a rychle, raději zvolte jiný druh příjmu, protože to není pravda.

Naše doporučení zní: buďte trpěliví, tvořte kvalitní obsah a nevnucujte uživatelům stránek reklamu. Uvidíte, že výsledek se dostaví.

Znáte už svůj obchodní model, ale nevíte jak ho uvést do praxe? Propagujte, sdílejte a dělejte to, jak nejlépe umíte. My vám poradíme v našem e-booku, kde se dozvíte více.

photo-2